Αγαπητοί γονείς

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λέσβου σας καλωσορίζει στο σχολείο και σας εύχεται καλή πρόοδο για τα παιδιά σας καθώς και προσωπική και οικογενειακή ευτυχία.

Το σχολείο αποτελεί έναν από τους βασικότερους πυλώνες κοινωνικοποίησης των νέων πολιτών,  καθώς μέσα από την εκπαίδευση επιχειρείται η δημιουργία μιας νέας κοινωνίας με πολίτες που διαθέτουν όραμα, υπευθυνότητα και γνώσεις.  Σε αυτή μας την προσπάθεια σας θέλουμε όλους κοντά μας, γιατί τα παιδιά σας είναι κατά κάποιο τρόπο και δικά μας παιδιά, αφού  περνούν τη μισή τους ημέρα στις σχολικές αίθουσες.

Για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου και την ασφάλεια των μαθητών μας και παιδιών σας, σας ενημερώνουμε για τα παρακάτω:

1. Οι πόρτες του σχολείου ανοίγουν το στις 7:55 και κλείνουν στις 8:15 με το χτύπημα του κουδουνιού για την έναρξη των μαθημάτων. Καθ? όλη τη διάρκεια των μαθημάτων οι πόρτες του σχολείου παραμένουν κλειστές.

Με τη λήξη της 6ης ώρας, δηλαδή στις 13:15 ο εκπαιδευτικός εφημερίας που είναι και ο μόνος υπεύθυνος για την ασφαλή αποχώρηση των μαθητών, θα ανοίγει την πόρτα του σχολείου και θα παραλαμβάνετε τα παιδιά σας έξω από το σχολείο.

2. Απαγορεύεται αυστηρά η είσοδος των γονέων κατά τη διάρκεια των μαθημάτων και την ώρα αποχώρησης των μαθητών  καθώς:

·         προκαλείται δυσλειτουργία στην έναρξη του Ολοήμερου προγράμματος

·         δυσχεραίνεται το έργο της επίβλεψης των μαθητών από τους δασκάλους

·         δεν ελέγχεται επαρκώς η είσοδος ατόμων ξένων προς τη σχολική κοινότητα

·         τελικά αυτή η συμπεριφορά αποβαίνει σε βάρος της ασφαλούς παραμονής των μαθητών  στο σχολικό χώρο.

3. Όλοι οι εκπαιδευτικοί ορίζουν μία ημέρα κάθε μήνα μετά το πέρας του διδακτικού τους ωραρίου για να δέχονται τους γονείς των μαθητών και να συζητούν μαζί τους για την πρόοδο των παιδιών και τα προβλήματα που ενδεχομένως έχουν εντοπίσει ή έχετε εντοπίσει εσείς ως γονείς. Για τη συγκεκριμένη  ώρα και ημέρα αυτών των ενημερώσεων θα ενημερωθείτε από τη διεύθυνση του σχολείου σας. Σας συνιστούμε θερμά να κάνετε χρήση αυτής σας της δυνατότητας, γιατί έτσι και το έργο του σχολείου διευκολύνετε, και εσείς  έχετε πληρέστερη εικόνα των προσπαθειών του παιδιού σας. Σε περίπτωση επείγοντος προβλήματος παρακαλούμε απευθυνθείτε άμεσα στο διευθυντή του σχολείου που είναι ο μόνος αρμόδιος να σας δώσει λύσεις ή να απευθυνθεί στον εκπαιδευτικό της τάξης.

4. Για κανένα λόγο μην προσπαθείτε να απασχολήσετε το δάσκαλο του παιδιού σας μετά το χτύπημα του πρωινού  κουδουνιού για την έναρξη των μαθημάτων. Παρόλο που ο εκπαιδευτικός θέλει πολύ να ακούσει όσα έχετε να του πείτε, θυμηθείτε ότι είναι υπεύθυνος όχι μόνο για το δικό σας παιδί, αλλά και για όλα τα υπόλοιπα παιδιά της τάξης του. Μπορεί κατά τη διάρκεια που εσείς απασχολείτε τον εκπαιδευτικό, κάποιο από τα άλλα παιδιά που παραμένουν μόνα στην τάξη να τραυματιστεί. Είναι προτιμότερο για επείγοντα ζητήματα να τηλεφωνείτε στο σχολείο και να ζητάτε  ραντεβού μετά το πέρας των μαθημάτων, ή για απλή ενημέρωση να κάνετε χρήση των προβλεπόμενων μηνιαίων ενημερώσεων.

5. Μην αμελείτε την υγεία των παιδιών σας. Παρακαλούμε φροντίστε για τον προβλεπόμενο εμβολιασμό του παιδιού σας καθώς και τη συμπλήρωση του Ατομικού Δελτίου Υγείας. Αν για οποιοδήποτε λόγο αδυνατείτε να ανταποκριθείτε σε αυτές σας τις υποχρεώσεις, μπορείτε να απευθυνθείτε στην υπηρεσία μας και εμείς με κάθε σεβασμό και εχεμύθεια θα προσπαθήσουμε να δώσουμε λύση στο πρόβλημά σας.

6. Η υγιεινή διατροφή είναι πολύ σημαντική για την σωστή ανάπτυξη των παιδιών. Σας συνιστούμε να αποφεύγετε να δίνετε στα παιδιά  για το διάλλειμα τροφές ακατάλληλες όπως παραδείγματος χάριν γαριδάκια, πατατάκια ή παρόμοια προϊόντα, και να προτιμάτε φρέσκους χυμούς, φρούτα και σπιτικά σάντουιτς.

Για κάθε πρόβλημα που αντιμετωπίζετε και δεν βρίσκετε λύση μέσα στο χώρο του σχολείου, μη διστάσετε να απευθυνθείτε στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης στο τηλέφωνο 2251047439, προκειμένου να κλείσετε ραντεβού για να μιλήσετε με τους αρμόδιους υπαλλήλους. Εναλλακτικά, μπορείτε να απευθύνετε γραπτά αιτήματα στην ταχυδρομική διεύθυνση:

Η Διευθύντρια Π.Ε. Λέσβου

Τσολερίδου Αναστασία